Patairha-gyullads
2006.12.23. 20:17
A patairha-gyulladst legtbb esetben a tl energiads takarmnyozs vltja ki, ezrt is tartjk a patairha-gyulladst a lovak klasszikus "jlti" betegsgnek...

A patairha-gyulladst legtbb esetben a tl energiads takarmnyozs vltja ki, ezrt is tartjk a patairha-gyulladst a lovak klasszikus "jlti" betegsgnek. Kialakulsnak emellett azonban szmtalan ms oka is lehet. A diagnzis fellltsa utn azonnal el kell kezdeni a kezelst a komolyabb kvetkezmnyek elkerlse rdekben.
Tnetek
A patairha-gyullads rendkvl ers fjdalmakkal jr, erre vezethet vissza a tnetek tbbsge (izomremegs, izzads, magas pulzus- s lgzsszm). Gyakori a testhmrsklet-emelkeds. Egyes llatok a klikhoz hasonl tneteket produklnak: nem esznek, begrbtik a htukat, ksbb lefekszenek. Mindenekeltt a sntasg a legtipikusabb fjdalomreakci. A slyosan megbetegedett lovak tartzkodnak mindennem mozgstl. Knnyebb esetekben csak az getst tagadjk meg, lpsben viszonylag szvesen jrnak, br jrsuk sajtsgos formj. Hogy elkerljk a fj ujj terhelst, a sarokvnkosra s a hordozszlre lpnek, s ezutn rintik le a pata ells rszt. Ha az elrugaszkods utn a testsly csak hrom lbra nehezkedik, a fjdalom felersdik, ezrt teszik le a patairha-gyulladsos lovak a negyedik lbukat a lehet leggyorsabban, gy a lpsek rvidd s laposs vlnak. Leggyakrabban csak az ells patk betegszenek meg. Ilyenkor tipikus a tehermentestst szolgl, az n. "hordozszl-lls": a l a hts lbakra helyezi a testslyt, amiket mlyen a slypontja al llt, az ells lbakat pedig a lehet legmesszebbre elrenyjtja. Akkor is fennll a patairha-gyullads gyanja, ha a l llandan egyik lbrl a msikra helyezkedik, vagy hosszabb ideig felemelt lbbal ll. Jellemz, hogy a betegsgben szenved pciensek nem szvesen adjk a patjukat, mert flnek a fjdalomtl, amit a fldn tartott beteg patra nehezed fokozott nyoms vltana ki. Mr akut esetben is tapasztalhatk vltozsok a patn: a patafal melegebb, a csdben fut erek ersen pulzlnak. A pata ells falnak, vagy a talpnak a nyomsa, illetve kopogtatsa fjdalomreakcit vlt ki.
Okok
Patairha-gyullads esetn fokozatosan krosodik a pata n. felfggeszt appartusa, ami a patafal s az irharteget sszekt, szorosan sszeillesztett lemezrteget terheli leginkbb. Az irharteg msrszrl szoros sszekttetsben van a patacsonttal is. Klnbz okok vezethetnek ahhoz, hogy ezek az sszekttetsek meglazuljanak, gy a patairha-gyullads kialakuljon. Bizonyos esetekben a felfggeszt appartus mechanikus tlterhelse, tvlovagls alatti hossz tv megterhels, kimert galopp, vagy kemny talajon trtn, hossz ideig tart lls is kivlthat n. traumatikus patairhagyulladst. Tlterhelses patairha-gyullads alakulhat ki slyos sntasgban szenved lovaknl, ahol az ellenttes vgtag tveszi a teherhordst. Leggyakrabban elfordul kivlt ok azonban a vastagbl anyagcserezavara. Ilyenkor a blflra egyenslya felbomlik, a tlzott mennyisg, nem megfelel sszettel sznhidrt rendkvl gyorsan lebomlik, ennek kvetkezmnyeknt tejsav-tltengs alakul ki, amitl tmegesen kipusztul a vastagbl mikroflrja. Az elpusztult baktriumok a vrrammal a patairhba jutnak, ahol allergis reakcit kivltva keringsi zavart okoznak. Elsknt a fal ujjhegyi rszn gyullad be a patairha, amely megduzzad, s vrszrumot vlaszt ki. A kemny szarurteg s az irha duzzadt szvetei kz a vrszrum kiszrdik, mert a szarurteg s a patafal laprtegei kinylnak, eltvolodnak egymstl. Ezzel a krnyk szveteit ers fjdalmat okoz nyoms ri. Leggyakrabban az etetsi problmk hzdnak meg a vastagbl anyagcserezavarai mgtt. Sok l az j f fogyasztsa utn kap patairha-gyulladst. Kutatsok szerint a fiatal fhajtsokban nagy koncentrciban jelenlv, knnyen oldd sznhidrtok a problma okai, nem pedig a szintn magas fehrjetartalom. A patairha-gyullads kialakulhat a fehrjebeviteltl fggetlenl, mindenesetre fokozdik a betegsg slyossga, ha a l sznhidrtok mellett tl sok fehrjt is fogyaszt. A frissen sarjadt f mellett pl. az abrakok, mindenekeltt a rozs, a kukorica, a bza tartalmaz sok gyorsan leboml, ezrt veszlyes sznhidrtot, mg pl. a zab sznhidrtja jval lassabban bomlik le. Msodik leggyakoribb tpus az gynevezett ells utni patairha-gyullads. Ez gy alakul ki, hogy a mhlepny vagy maradkai a mhben maradnak, minek hatsra mreganyagok lpnek ki a mhfalbl. A mrgezses patairha-gyulladst mrgez nvnyek fogyasztsa (pl. fehr akc v. a mrgez bkkny), vagy az llatorvos ltal beadott hossz hats, nagydzis kortizon vlthatja ki. Slyos ltalnos fertzsek, pl. influenza vagy a klika sorn is felszabadulhatnak patairha-gyulladst elidz mreganyagok. Mg a nagy mennyisg hideg vz hirtelen fogyasztsa is kivlthatja a betegsget, mert megzavarja a blflrt. Ez a veszly azonban csak 20 liter vagy ennl tbb vz fogyasztsa esetn ll fenn.
Veszlyeztetett egyedek
Klnsen nagy a rizik tlslyos llatoknl. Kztk tlagon felli a pnik arnya. Tulajdonosaik gyakran figyelmen kvl hagyjk, hogy az apr kis "blpoklosoknak" kevesebb takarmnyra van szksgk. gy a kis kedvencek tbb energit vesznek magukhoz, mint amit munkval le tudnnak dolgozni - tipikus jlti jelensg. Termszetesen azonban nemcsak a pniknl, hanem minden fajtj s mret lnl elfordulhat a patairha-gyullads.
A betegsg lefolysa
A betegsg utn az ujjon lassabban n az j szarurteg, mint a hordozszlen. A nvekv szaru elrenyomul, s kialakul a tipikus, kidudorod formj, patairha-gyulladsos pata. Ugyanez az oka a htrafel egymstl sztfut gyrknek is.
Elssegly s kezels
Nagy a jelentsge a gyors llatorvosi beavatkozsnak, csak gy lehet megelzni a veszlyes patacsontsllyedst s -elfordulst, ami a gygyult lovak esetben ersen hajlamost a visszaessre. A ltart is megelzheti a tovbbi krosodst, ha a lovat azonnal a lehet legpuhbb aljzatra lltja. Legmegfelelbb erre a clra egy puha forgccsal vagy homokkal bsgesen almolt boksz. A takarmnyozs kivltotta patairha-gyulladsnl azonnal meg kell vonni az abrakot, s egy legalbb kthetes, svnyi anyagokkal kiegsztett szna- s szalmaditt kell tartani. A hideg csillaptja a fjdalmat. Idelis eset, ha van lehetsg a l termszetes folyvzbe val lltsra. Akinek erre nincs lehetsge, hasznljon hideg vzzel tlttt kdat vagy vdrket. A gyakori idkznknt hideg vzzel locsolt patakts alkalmazsa sem rossz dolog, de kevsb hatsos. A gyulladt pata enyhtsre le kell venni a vasat. Akut stdiumban ez nagyon fjdalmas procedra, ezrt ha a helyzet megkvnja, rdemes egy, kt vagy hrom napot vrni vele. A szarufal vkonyra reszelse is megknnyebblst eredmnyez, ugyanis gy ki tudnak tgulni az sszeszortott erek, teht javul a vrkerings. A hagyomnyos orvostudomny kveti a betegsg gygytsnl a legklnbzbb gygyszereket alkalmazzk. Gyulladsgtl ksztmnyek mellett vesemkds-serkent, ezltal mregtelent hats szereket is hasznlnak. Ms hatanyagok a pata vrbsgt fokozzk, a heparin pedig pl. a vralvadst gtolja. Fjdalomcsillaptk cskkentik ugyan a szenvedst, de veszlyt rejtenek magukban. Amint megsznik ugyanis a fjdalom, egybl elkezd tbbet mozogni a pciens, amivel csak ront a helyzetn. Ha a l "leveti a krmt", vagy a patacsont ttr a talpon, rendkvl bonyolultt vlik a kezels, de nem remnytelen. Gyakran gipszelssel ksztetik a lovat arra, hogy a felsbb zleteken tmaszkodjon. Talpttrsnl antibiotikumok vdhetnek a fertzstl, a levehet fedel patk pedig a sebet zrja le a kls hatsok ellen. A patkolssal kapcsolatban vltozk a nzetek. Elssorban abban nem rtenek egyet a szakrtk, hogy a hordozrszt magasra lltsk vagy megrvidtsk. Egyes pataorthopdusok pldul azt javasoljk, hogy a heveny fzisban lltsk magasra a hordozszlt, hogy a mlyhajlt n patacsontra gyakorolt hzst cskkentsk, s gy ellene hassanak a patacsont elfordulsnak. Az kkel trtn patkols helyett specilis patacipket is lehet alkalmazni. Ezeknl az ket a patacip al csavarozzk, vagy klapot hasznlnak alttnek. Az eljrs elnye: a lovat megkmlik heveny llapotban a fjdalmas szgelstl. Az ezt a mdszert ajnl szakrtk szerint a gyullads lecsengse utn ajnlatos a hordozszlt rvidteni, aminek clja a patacsont, a patairha s a patazlet visszalltsa eredeti pozcijba, eltte azonban rntgenfelvtellel kell tisztzni, hogy egyltaln kialakult-e patacsontsllyeds.
Alternatv gygymdok
Br a rendkvl hatsos rvgs tulajdonkppen nem is alternatv kezelsi md, hanem a hagyomnyos orvostudomny egy bevlt, srgi mdszere, manapsg tbbnyire csak az alternatv eszkzkkel gygyt llatorvosok gyakoroljk. Az rvgs fokozza a vrbsget, mert a szervezetnek a levett vrt jra el kell lltania. ltalban 5-10 liternyi mennyisgrl van sz. Elszr a vr folykony rszt ptolja a test, ezutn kpzdnek az j vrsvrtestek. gy hgul a vr, s ezltal gyorsabban tud ramlani az erekben. Mivel a vrvesztesg megterheli a keringsi rendszert, a levett vrt ptolni szoktk a megfelel mennyisg fiziolgis elektrolitoldattal.
A gygyuls idtartama
A heveny patairha-gyulladssal ltalban 3-7 nap alatt birkzik meg az orvos, az utkezels azonban mg 4 htig eltarthat. Ha megsllyedt a patacsont, legkorbban fl v mlva, vagy mg ksbb zrul le a gygyulsi folyamat.
Megelzs
A patairha-gyullads megelzsnek alfja s omegja a megfelel takarmnyozs, ami nem tartalmazhat sem tl sok sznhidrtot, sem tl sok fehrjt. Egyszer trkkel megllapthat, hogy a l nem nvesztett-e esetleg mr egy kis felesleges "szalonnarteget". A bordknak nem kell ugyan ltszaniuk, de ujjunkat vgighzva rajtuk, rezni kell ket. Nagyon fontos az abrakadagnak a mindenkori teljestmnyhez val igaztsa. A takarmnyvltsokat fokozatosan szabad csak vgrehajtani, hogy a blflra egyenslynak eltoldst megelzzk. A frissen sarjadt fhz klns vatossggal kell szoktatni a lovakat, s nemcsak a legeltetsi szezon kezdetn, hanem akkor is, amikor kaszls utn jran a f. A patairha-gyulladsban mr valaha megbetegedett lovakat csak lelegelt legelre szabad tenni, ugyanis a visszaessi arny a takarmny okozta megbetegeds esetn a legnagyobb. A betegsgre hajlamos llatoknak klnsen jt tesz megerltetbb lovaglsok utn a hosszantart lbfrd, amit legidelisabb lenne gy vgezni, hogy folyvzbe, pl. patakba lltjuk a lovat. A megerltetsbl add, egyik lbon megjelen, slyos sntasggal jelentkez patairha-gyulladst a l mly s puha alommal elltott bokszba val elhelyezsvel, illetve az ellenttes vgtag fslizsval lehet megelzni. A fslit a lehet legmagasabbra kell tekerni, hogy a l a fels zleteket erltesse jobban. Nem utolssorban kiemelked jelentsge van a szakszer patkolsnak s a rendszeres, lelkiismeretes patapolsnak.
Vitatott krdsek: Vitatott tbbek kztt, hogy a l heveny patairha-gyulladssal mozoghat-e. A pata vrelltsnak javtsra egyes llatorvosok, pataszakrtk knyszermozgatst rnak el, a legtbb szakember azonban va int ettl, mert minden patalehelyezsnl klnsen nagy a hzer a mlyhajlt non, s a mr kialakult krosods fokozdhat.
|