A l fle!
2006.06.19. 19:53
Az orvosi lexikonban tallhat definci szerint a halls akusztikus jelensgek (zajok, hangok, hangzsok stb.), hanghullmok rzkelse a flben. A halls bioelektromos impulzusok, rezgsek mechanikus energijnak transzformlsn keresztl a hallskzpontban bekvetkez felvtel (recepci) kvetkezmnyein, valamint az rzkelss trtn feldolgozsn alapul.
A hangok imnt olyannyira tudomnyosan megfogalmazott rzete s rzkelse a lovaknl klnsen ersen jelentkezik. Trben korltozott ltsukat a teljes kr halls tkletesen kompenzlja. Mg az ember 30-19 000 Herz svszlessgben kpes hallani, a l 55-35 000 Herzig, teht a magasabb frekvencikat sokkal jobban hallja. Rendkvli mozgathatsguknak kvetkeztben a fleket radarernyknt alkalmazva, az llat a tvoli krnyezetbl zajokat tud befogni, mindenesetre lokalizlni kevsb preczen tudja a hangokat. Az les hallsnak risi jelentsge van a zskmnyllatoknl, hiszen ha meg akarnak meneklni a lopakod ragadoz ell, ennek kzeledst a legaprbb zajbl szre kell vennik. Ezutn elg annak rzkelse, hogy melyik irnybl vrhat a tmads, hogy az ellenkez irnyba el tudjon inalni a potencilis ldozat. Amikor veszlyt vl hallani a l, felemeli a fejt, hogy szemvel be tudja fkuszlni a zajforrst, teste megmerevedik, figyelme fokozott, s az llat ksz az azonnali meneklsre. Legnagyobb eslye a tllsre akkor van, ha elszr cselekszik, s gondolkozni akkor kezd, amikor mr biztonsgban van. A lovak zajokra adott reakcija egyedenknt eltr, a csdrk ltalban rzkenyebben reaglnak, nem mintha k jobban hallannak, mint a kanck, hanem nekik a mnes figyelmeztetse rdekben jobban rsen kell lennik.
A fl anatmija
Mint minden emls, az ember s a l is a tlcsr formj kls fllel fogja fel a zajokat a krnyezetbl. A hangok ezutn egy hossz jraton a dobhrtyhoz jutnak. A dobhrtya egy feszes membrn, ami a hanghullmok hatsra rezegni kezd. tveszi a kls hangokat, s tovbbadja ket a kzpflben tallhat hallcsontocskknak, a kalapcsnak, llnek s kengyelnek. Ezek felerstik a felvett zajt, mieltt az vgl a bels flbe jut. A bels flben helyezkedik el az n. hallcsiga, ami sszekttetsben van a kengyellel. Jrataiban folyadk s szrsejtek vannak. Az eddig mr tbbszrsen felerstett hangok mozgsba lendtik a folyadkot. A l egyenslyszerve is a bels flben van. A rezg folyadk megmozgatja a neuronnal beidegzett szrsejteket, hrokat. A hangrezgsek ms-ms hrokat hoznak mozgsba, gy ingerlik az ezek vgn elhelyezked idegsejteket, s az ingerlet a hallidegen keresztl az agykregbe jut. A hang eddigre tbbszrsen felersdik, mgsem jut minden frekvencia a vgllomsra. A magas hangok ltalban a csiga kezdeti, a mlyebbek a csiga cscsi rszn jutnak rvnyre.
A flek helyzete
Egyenknt tizenhat, majdnem szntelenl akciban lv izom mozgatja a l fleit, melyeket az llat kpes ellenttes pozcikba lltani, s gy klnbz irnybl szrmaz zajokat rzkelni. Az elre hegyezett flek valsznleg ppen valaminek a tzetes megfigyelsrl rulkodnak. Ha ide-oda mozognak, elengedett a l, vagy ppen prblja felmrni a helyzetet. A fejhez simul flek bosszsgrl tesznek tanbizonysgot. A szorosan htravetett flek agresszi jelei, s fenyegetsnek rtendk. Gyakran prosul ez az arckifejezs a szem fehr rsznek kivillantsval.
A halls minsge
Akr az embernl, a lnl is fellphet a kor elrehaladtval bizonyos mrtk nagyothalls. 15 ves kor krl, ami az embernl kb. 50-nek felel meg, romlik a halls minsge a magas frekvencikat tekintve. Ezt a lovas nem nagy valsznsggel veszi szre, hiszen az ember mg gy is rosszabbul hall. Ha felmerl a l hallscskkensnek gyanja, rdemes llatorvoshoz fordulni, aki megllaptja, nem ll-e betegsg a dolog htterben.
A fl betegsgei
Szerencsre lovaknl ritkk a hallszervi betegsgek. A flkagyl szrcski ltalban jl vdenek a piszoktl s rovaroktl, de ha mondjuk pldul flatkktl szenved a l vagy idegentest kerlt bele, hvni kell az llatorvost. A fl rzkeny szerv, s laikusoknak nem szabad belenylniuk. A szrke lovak hajlamosak arra, hogy a flkben is szarkoidok s melanmk alakuljanak ki, amiket mindig azonnal kezelni kell. A kicsi, lapos, szrke szemlcsk a flben viszont tbbnyire veszlytelenek, s nemigen zavarjk a lovat. A fltmirigy-gyulladsakor a duzzanat kzvetlenl a fl mgtt van, s fjdalmat okoz, amikor a flet megrintik. A l fle nemcsak egy tllst szolgl szerv, a hallson kvl az ember s a l kzti kommunikci rsze s rzelmek kifejezje is.
Tipp - Forr flek: Normlis esetben a l fle viszonylag hideg. Betegsg s lz esetn rezhet a flek felmelegedse. Tipp: Sok lovat meg lehet nyugtatni az gynevezett flfogssal. Ez gy trtnik, hogy a flet kzzel megtrjk. Ez a mdszer klnsen j hats, ha a lovak nem szvesen hagyjk fejket megrinteni. A flmasszzzsal viszonylag hamar elengedik magukat a lovak, s a fl knnyed gyrsa s hzsa lltlag mg a kliks fjdalmakat is cskkenti. Kancknl a tupferprbt vagy a vemhessgi vizsglatot is jobban trik gy az llatok.
|