A pata
2006.06.19. 19:51
A pata avatatlan kls szemllnek csak egy klnleges formj szarudarabnak tnik. A valsgban azonban szvetek, regek, erek, kemny s lgy alkotrszek izgalmas struktrja alkotja. Akrcsak a gpkocsinak a kerk, a lovak "futmvnek" egyik legrzkenyebb rsze. Ahhoz, hogy a pata megfelelen mkdjn, kell szaktudssal s gondossggal kell kezelni. Ellenkez esetben belthatatlan kvetkezmnyek forrsa lehet lra s lovasra nzve egyarnt.
A PATA "vilga" egzotikus, mint egy idegen bolyg, ttong krterekkel, titokzatos labirintusokkal. Ltszlag kemny s lland, a valsgban azonban folyamatosan vltozik, felpl s lebomlik, jra s jra. Alkotrszeinek minden msodpercben alkalmazkodniuk kell a vltoz erhatsokhoz, nyomshoz, hzshoz, fesztshez. Ez a komplex mkds teljes valjban termszetesen csak ers nagytsban, elektronmikroszkp alatt figyelhet meg. A krdsre, hogy mibl ll a l patja, sokan hajlamosak rvgni, hogy "csak egy darab szaru", de ez elhamarkodott s helytelen kijelents, hiszen egy rendkvl bonyolult, s egyttal l testrszrl van sz. A termszet ezen csodlatos alkotsa 60 milli v evolcijnak eredmnye. Olyan konstrukci, aminek ksznheten a lovak lbujjhegykn kpesek jrni, s a pata kpes rugalmasan felfogni a nagytmeg llat talajra gyakorolt nyomst. A pata bels, rzkeny rsznek vdelmre a br elszr kemny szaruv vltozott, emellett azonban ez az talakult hmrteg olyan elasztikus maradt, hogy teher alatt rugalmas formldsra kpes. Ez a mkds felels a pata megfelel vrelltsrt is. A tkletes patamechanizmus a lb felemelse s letevse kzben kialakul fggleges hatsokat vzszintes erkk alaktja. Ekzben a pata lkhrtknt is mkdik. A szisztma egyszer: amikor a l terheli a lbt, a pata enged a nyomsnak s sztterl. Ekzben akr 4 mm-t is kinylhatnak a hts patafalak. A nyoms alatti tredezs elkerlsre specilis sarokdc, a saroktmaszt ersti ket. Amikor htul szlesebb vlik a pata, ell visszahzdik a pata hegyfali rsze. A talp sllyed, s kzben elveszti bels homorulatt. A nyr is laposs vlik a mozdulat alatt, de tehermentestskor visszanyeri eredeti formjt. Ez a mozgssorozat indirekt mdon tartja fenn a pata vrkeringst is. Mivel az ll lnak is llandan ki kell egyenslyoznia a testt, ezrt a pata, ez a bonyolult ptmny csaknem mindig mozgsban van. Nyilvn a keveset mozg, istllban tartott l jval kevesebbet hasznlja a patit, gy a vrkeringse sem lesz annyira megfelel, mint a szabadon mozg l esetben. Ez hozzjrulhat bizonyos patabetegsgek kifejldshez is. Azt, hogy micsoda rendkvli erk hatnak a l patjban, a levett patkk ltvnya sejteti. Az rks kinyls s sszehzds valsgos csatornkat vj a kemny fmbe. Ezek a ki-kinyl htuls patafal egyrtelm nyomai a patkn.
A pata szerkezete
A pata kls burka a szarutok. Ennek a belsejben helyezkednek el a patacsontot kt oldalrl krlvev rugalmas pataporcok, valamint a patacsont, melynek zleti fellett a nyrcsont egszti ki. Ez a rendszer tulajdonkppen az ember utols ujjpercnek felel meg. A csont als rszhez hozznve tallhat a mlyhajlt n, amely mintegy hzza a patacsontot htrafel. Ezzel szemben a csont fels rszn a nyjtn elrehzza a lbat. Ez az ellenttes hats alaktja ki a lbvg megfelel llst. A patacsontot egy zlet kti ssze a felette elhelyezked prtacsonttal. Ennek az zletnek az als rszn fekszik a pata msodik csontja, a nyrcsont. Rajta keresztl zesl a mlyhajlt n, ami a l lbnak tovbbi rugzert ad. A szarutok, a gpkocsi karosszrijhoz hasonl mdon, vdi ennek az rzkeny bels rendszernek a mkdst. A szarutok s a pata csontjai kztti rugalmas kapcsolatot a patairha klnleges szerkezete biztostja. A patairha a prtaszl szomszdsgban hatalmas, 4-6 mm hossz irhaszemlcsk formjban "indul". Ezeken a prtaszemlcskn kpzdik a pata legersebb, n. oszlopos szarurtege. Ezek az oszlopok valjban az irhaszemlcs mretnek megfelel, koncentrikusan elhelyezked szarucsvecskk. A cs anyaga kemny keratin, a csvek belsejben s kzttk lgyabb llomny, n. lgyszaru, egyfajta ragasztanyag tallhat, amely az oszlopokat tartja ssze. Ez alkotja a tulajdonkppeni hordozszlt, amelyen a l jr. A szaru fntrl lefel n, teht a fal fels rsztl a hordozszl fel. Ezt a szaru lemezesrtege rgzti a patairhhoz. A szarutok faln az irha szemlcsei a nvekedsnek megfelel irnyban prhuzamosan, n. irhalemezekk egyeslnek. Fsszeren, az irhalemezek fogai kz keldnek a szarulemezek. E kt lemez kztt helyezkedik el az n. alaplemez, amely lehetv teszi a hm elcsszst az irha felett. Egy tlagos patn mintegy 5-600 szaru-, illetve irhalemez tallhat. Ez a hornyos rgztsi md bizonyos mrtkig rugalmas, mert az irha hosszanti lemezei nem merevek, hanem azokat a bennk kering vr mintegy felpumplva tartja, elasztikus rugzst engedve. Ez a l lpseinl vagy ugrskor slynak akr a kt s flszerest is felfogja. Ez a finom, lemezes szerkezet alulrl az irhartegen keresztl a patacsonttal, fellrl a szarutokkal van szoros sszekttetsben. A patairha felletn folyamatosan j hm kpzdik. Az ehhez szksges tpanyagok vrerek s idegek sr hlzatn keresztl tallnak utat az irhartegbe. Ez a nagy kapacits kiszolgl rendszer egyszersmind roppant rzkeny is, amely az irht klnsen fjdalomrzkenny teszi. Ha megsrl a patairha, a l azonnal snttani kezd.
A szarukpzds
A pata szarukplet. Felptse sokban eltr a br felptstl. Hinyoznak rla a szrk, valamint a mirigyek. A hmrteg rendkvl ers s vastag, ugyanakkor az irharteg is jval ersebb, mint a br esetben. A br alatti ktszvet viszont csak a pata egyes rszein (nyr, sarokvnkos) tallhat, ott viszont megvastagodott. Ugyanakkor a pata ms rszein (falak, patatalp) teljesen eltnt. A szaru szvs keratinja ngyzetcentimterenknt 6 kilopond hzterhelst is kibr. Ez hihetetlen teljestmny. A patban betlttt helye szerint a sarok, a hegyfal, az oldalfalak, a talp s a nyr felletein az irharsz klnbz hmot (szarut) kpez. A klnbz szarurszek eltr gyorsasggal nvekednek. A fels perem ngy ht alatt 7-8 millimtert n, a talpon lv 5-6 millimtert. Ez az oka annak, hogy az egyes patarszeknek klnbz hosszsg idre van szksgk a komplett megjulshoz. A hegyfalnak 1-1,5 vre, az oldalfalaknak 6-8 hnapra, a hts patafalaknak 3-5 hnapra. A htuls lbakon gyorsabban n a pata, mint az ellskn. A patk nlkli pata szintn gyorsabban n, mint a patkval elltott. Mikor a hmsejtek elszarusodnak, nemcsak kemny pataszaru, hanem n. lgyszaru, sejtkzti ragasztanyag is kpzdik. Ennek funkcija, hogy sszetartsa az egyes hmsejteket. Ha nem j a minsge, a pata tredezv, repedezett vlik. A hmsejteket akr tglkhoz is hasonlthatjuk. A sejtkztti ragasztanyag a tglkat sszetart malternak felel meg. Idvel azonban a pata hmja is sztmllik, s darabos, tredez, sztesett lesz. Ez termszetes folyamat, amely alaktja a pata formjt is. A talp hmrtege is hamar elavul, s knnyen tredezv vlik, de vgig megmarad a termszetes homorulata.
Mitl fgg a szaru minsge?
Genetikai httrtl, takarmnyozstl, polstl s felnevelstl fggen az egyes lovak patjnak klnbz a szaruminsge. A nedvesebb szaru puhbb, ezrt kevsb teherbr, mint a szraz. Utbbi azonban rugalmatlanabb, ezrt hajlamos a hirtelen repedezsre, tredezsre. A mr feltehetleg meglv mikrorepedsek szraz krlmnyek kztt teljesen sztnylnak. Ajnlatos ezrt kzepes patanedvessgre trekedni. A pata hmsejtjei nem rendszertelenl ragadnak egymshoz. A csvecskk olyan akkurtusan llnak egyms mellett, mint a gyrkmnyek. A csvecskk puha velvel (lgyszaru) tltttek. Ez az anyag hamarabb sztesik, mint burka. Kvlrl a csvecskket puha lgyszaru kti ssze. Az istlltrgyban lv ammnia elssorban ezt az llomnyt tmadja meg. A sztesett hmszvetben a baktriumoknak, gombknak s mikrobknak szabad az tjuk. A krokozk tmegesen tmadjk a patt, s feloldjk az anyagait. Ez az egyik oka, hogy a ltulajdonosok nagy szzalka panaszkodik a rossz patkra. Pedig a zsrozs tlzsba vitele helyett inkbb az istllhiginit kellene eltrbe helyezni. A trgya a fertzsre val hajlamoss ttel mellett cskkenti a pata szaktszilrdsgt is. Jl szemllteti mindezeket a kvetkez ksrlet, amelyben pataszaruprbkat helyeztek 5 htre trgya s vizelet keverkbe. Megllaptottk, hogy ez id alatt a pata kemnysge 10-20%-kal cskkent. A pata egy bizonyos rsze a fehr vonal, ami a patafalat kti ssze a talppal, s nem ms, mint az eltr pigmentmentes lemezes rteg. Nedvessgtartalma magasabb, mint a patahmszvet tbbi rsz, ezrt ez a mikrobk legfbb clterlete. jabb kutatsok szerint a fehr vonal fontos tzfalknt mkdik a krokozkkal szemben. Ha a sejtek sztesse s a krokozk megtelepedse a fehr vonal megbetegedshez vezet, lehetetlenn vlik a patkols, mert ekkor mr nem tartanak a szgek a puha s tredez fehr vonalban. A kovcs azonban normlis esetben csak ide tudja verni a szgeket, hogy ne nyomjk vagy srtsk meg a patairht, illetve ne trjk le a szarut.
Mindennek az istll az oka?
Az ammnia s a patkszg a hziasts eltt nem jhetett mg szmtsba a patra hatst gyakorl tnyezk kztt. Ezrt annak megllaptsra, hogy a lovak pataminsge a domesztikcit kvet 5-6000 v alatt romlott-e, przewalski s hzilovak patjt hasonltottk ssze. Ennek sorn elssorban a fehr vonal felptsre s formjra koncentrltak. Rjttek, hogy a przewalskiaknl sem patairhagyullads - aminek hatsra szlesebb vlik a fehr vonal -, sem a fehr vonal egyb betegsgei nem lpnek fel. A vadlovak 2,5 mm-es fehr vonala nemcsak hogy vkonyabb a hzilovak 3,5 mm-es fehr vonalnl, hanem ms a felptse is. A vadlovak patjban tallhat csvecskk vkonyabbak, a bennk tallhat vel sokkal ersebb s ellenllbb, mint a hzilovak. A vadlovak egyiknek patjt sem rte baktriumtmads. Hzilovak patjnl viszont a csvecskkben tallhat vel rszben sztesett, rszben tnkretettk a krokozk. gy tnik, hogy a lovak az evolci sorn nem talltak hatsos vdelmet a hmmllaszt folyamatokkal szembeni krokoz-tmads ellen. Ez az ldatlan llapot egybknt akkor kezdett kialakulni, amikor az ember istllkba zrta a lovakat, ahol az llatok a trgyban, tmny krokoz-tptalajon llnak. A fertztt pata nemcsak visszataszt s bzs, hanem tovbbfertz is, hiszen a baktriumok lelkesen keresik a szomszd l patit is. Ezt mr egy ideje tudjuk, s ezrt javasolt a kovcsoknak is, hogy minden hasznlat utn ferttlentsk az eszkzeiket. Mivel a hziastott lovak kevesebbet mozognak, mint vadon l eldeik, nem veszik elgg ignybe patjukat. A tl kevs hasznlat miatt a pata egyes rszei nehezen tudnak egymssal harmonikusan egyttmkdni, mert egyes rszek gyorsabban nnek, mint msok. Kvetkezmnyknt zavarok, sntasg lphetnek fel. Problms esetek fordultak el pldul a bcsi spanyol lovasiskola lipicai mnjeinl, melyek patagondjai vek ta gyarapodnak. A fehr vonal s a talp hmja puha, a patafalak tredezk, a hordozfal kitrik. Egy tanulmny az sszes osztrk lipicai 90%-nl tallt elvltozsokat. Egyes szakrtk a magasfok beltenysztettsggel, msok azzal magyarzzk ezt a tnyt, hogy a lipicaiak genetikailag kemny patj lovak, s nem val nekik az istllban trtn tarts. A kemny patnak ugyanis kemny talajra van szksge. A betegsgre hajlamos fajtknl nem nagy az esly a javulsra, mert a csikk rklik a pata minsgt. Gondos, minden krlmnyre tekintettel lev felnevels nlkl azonban a tkletes pata is tnkremegy. A csikknak megfelel (nem tl puha s nem tl kemny) talajon val mozgsra van szksgk, hogy krmeiket egyenletesen koptassk. Ekkor a fiatal lnak 6 hnapos kora eltt nemigen van szksge patakorrekcira. Csak ezutn kell 6 hetente ellenrizni, s szksg esetn korriglni a krmket. Mivel a legtbb csik els hrom hnapjt sajnos a bokszban tlti, mr elbb krmzni kell ket. A szk istllban gyorsabban n a krm, mint ahogy kopik. A mozgs mellett a kiegyenslyozott takarmnyozs is fontos. Klnsen a cink, a kntartalm aminosavak (metionin, cisztein), svnyi anyagok, vitaminok bevitelrl kell gondoskodni. A felntt lovaknak is gyakran hinyuk van ezekbl az anyagokbl. Itt segthetnek a takarmnyadalkok, de egy vig is eltarthat, amg egyrtelmen javul a pata minsge.
Ahny l, annyi pata
Mint tudjuk, a pata rulkodik a tartsi, lovaglsi s takarmnyozsi krlmnyekrl is. A legtbb l patja meg sem kzelti a hibtlan, sima pata eszmnykpt. Gyakori jelensg a patn lthat finom gyrk megjelense, melyek kzt a tvolsg klnbz mrtk lehet, s krbefuthatjk az egsz falat. Ezek az n. etetsi gyrk takarmnyvltsokrl s -hibkrl tanskodnak. ltalban nincs nagy jelentsgk. Akkor vlik csak veszlyess a helyzet, ha a gyrk rendszertelenl, esetleg csak egyik oldalon, s nem a prtaszllel prhuzamosan futnak. Okknt a rendszertelen terhels, betegsgek - pldul patairha-gyullads -, vagy tl gyenge szarutok jhet szba. Ezeket az eseteket jobb, ha az llatorvos s a kovcs egymssal konzultlva kezeli. A szakknyvek rszletes lerst adnak az idelis lbllsrl s pataformrl. Sajnos a legtbb lovat nem ajndkozta meg a termszet ilyen szerencss alkattal, gy az idelis lbllstl eltr varicik tmkelege ltezik. Alapvet igazsg, hogy a ferde lbak ferde pathoz vezetnek, az egyenes lbak viszont egyenes patkon llnak. A kifel fordul lb l patinak hegye is kifel mutat. Aki lova nem korrekt lls patjt a tkletes smhoz akarja igaztani, bizony tnkreteheti ngylbjt. Szakemberek azt javasoljk, hogy a patt a csdllshoz igaztsuk. Ekkor egy kpzeletbeli vonal egyenesen fut a pata cscstl a csdig. Ha a l hozzszokott mr a normlistl eltr lbllshoz, s mozgst ez nem zavarja, kllemi okbl nem ajnlatos korriglni.
Patkval, vagy anlkl?
Vitatott tma a patapolssal kapcsolatban, hogy melyik patkols a legmegfelelbb, s egyltaln szksg van-e a vasalsra? Egy dologban nem vitatkoznak a szakemberek. Mgpedig abban, hogy komoly jelentsge van a kovcskpzsnek, hiszen a patkols nagy szakrtelmet ignyel. Viszonylag rgta tudjuk azonban azt is, hogy a meztlbas l sokkal kellemesebben rzi magt, s knnyedbben is jr, mint patkolt trsai. Mr a '80-as vekben tnyknt llaptottk meg, hogy a patkvas gtolja a patamechanizmust, a szglyukakon fertzsek hatolhatnak be, s a rosszul illeszked vas nyomja a lbat, akrcsak a szk cip. Sportlovak esetben sem volna ltkrds a vasals, azonban erre mg kevs a plda. A szabadidlovasok viszont szabadabban vlaszthatnak a vasals, illetve a patk elhagysa kztt. Azt azonban tudni kell, hogy 4 hnaptl egy vig is eltarthat, mg egy hinyos, vasalt patbl stabil, egszsges "meztlb" lesz. Ez id alatt alig lovagolhat a l, s tartst radiklisan meg kell vltoztatni. A j kovcsok tudnak alternatvkat knlni mind a vasalt, mind a patk nlkli megoldshoz. Ma mr klnbz patapapucsok s manyag patkk llnak rendelkezsre. Aligha jelenthetjk ki, hogy ltezik egy ltalnosan elfogadhat arany kzpt, hiszen minden llb mst s mst ignyel. Optimizmusra adhat viszont okot, hogy a legklnbzbb patk mindegyikre tallhatunk megfelel megoldst. Nem kell teht lovunkat tzn-vzen keresztl, helytelenl megvlasztott lbbeliben, a legjabb divatos trendek szerint galoppoztatnunk.
|